Organizator: Grupa MTP

Od ziarenka do bochenka

Podziel się

Przede wszystkim pokazy, prezentacje, praktyczne rozwiązania. Pojawią się strefy na pokazy cukiernicze i piekarskie. W strefie pokazów sztuki piekarskiej Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarzy RP oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zaprezentują różnorodność aktualnych technologii wytwarzania chleba i bułek!

Krok po kroku realizowany będzie pokaz wypieku chleba z ziaren ekologicznych pod hasłem „od ziarenka do bochenka”. W programie pojawi się także pokaz wypieku tradycyjną technologią piekarską z odroczoną fermentacją z mąk ekologicznych i standaryzowanych.

- Już we wrześniu będziemy mieli możliwość spotkać się i porozmawiać o dobrym chlebie. Razem z „Mistrzem Branży” będę miał przyjemność spotkać się z piekarzami z całej Polski na targach Bakepol. Tam zastanowimy się nad tym skąd czerpać inspiracje, które przełożą się na dobro w postaci chleba, który służy zdrowiu, bo gotowej recepty raz na zawsze nie ma. – mówi Bogdan Smolorz BioPiekarz. - Trzeba rozmawiać i rozwijać nasze piękne i dobre rzemiosło. - zaprasza do Krakowa na Bakepol.  

BioPiekarz, który w ostatnim czasie na zaproszenie Anny Lewandowskiej na jednym z obozów sportowych rozmawiał o zdrowym chlebie i diecie bezglutenowej, a chleb z Jego piekarni cieszył się ogromnym uznaniem aktywnych sportowo kobiet uwielbia rozmawiać i rozwijać swoją pasję do biochleba. Co więcej aktualnie Bogdan Smolorz - BioPiekarz ustala szczegóły w kwestii karmienia pieczywem organicznym i bezglutenowym pracowników Google. Warto przybyć do Krakowa na spotkanie z naszym gościem, aby porozmawiać o rzemiośle, kierunkach rozwoju oraz metodach, które przecież ciągle się zmieniają.